Blogg | Knowit

Från processinsikt till en kravbild som går att upphandla – del 4

Skriven av Anders Söderberg | Oct 27, 2026, 8:02:41 AM

En lång kravlista är inte samma sak som en bra kravspecifikation.

När vi i teamet från Knowit Digital HR stöttar organisationer inför upphandling av nya LMS- eller HCM-lösningar börjar kravarbetet därför inte med en tom mall. I rollen som kravanalytiker utgår vi från både processkartläggningen och den genomförda användbarhetsgranskningen.

Insikterna översätts stegvis till krav för relevanta HR-processer, exempelvis Lärande, Prestation och Succession. För Lärande behöver krav på historik, certifiering och spårbarhet balanseras mot flexibilitet och enkel administration. För Prestation ligger fokus bland annat på säker dokumentation, uppföljning över året och relevant notifiering. För Succession handlar det om stöd för efterträdarplanering, rapportering och visualisering utan tidskrävande manuella sammanställningar.

Men funktioner är bara en del av kravbilden. Vi samlar också krav på integrationer, informationssäkerhet, dataskydd, behörigheter, loggning, gallring, tillgänglighet och användbarhet. Många av våra kunder har strikta krav på hög säkerhet, kontroll, spårbarhet och uppföljning från olika tillsynsmyndigheter. Ett framtida system måste därför inte bara kunna mycket. Det måste vara begripligt, säkert och användbart för olika roller.

Kraven granskas i flera omgångar och prioriteras först individuellt och sedan gemensamt med verksamhetens representanter. De formuleras som obligatoriska eller önskade, och de önskade kraven värderas utifrån verksamhetsnytta. Utvalda krav kan också prövas i dialog med leverantörer för att kontrollera att formuleringarna är tydliga och möjliga att utvärdera. När uppdraget omfattar testledning kan samma kravbild också bli utgångspunkt för att planera och leda tester av lösningens stöd för verksamhetens behov.

Det ger en viktig lärdom: prioritering är inte en administrativ slutövning. Den är ett verksamhetsbeslut om vad som verkligen är nödvändigt, vad som skapar värde och vad organisationen är beredd att investera i.

En genomarbetad kravbild minskar inte alla osäkerheter. Men den gör valen synliga – och därmed möjliga att diskutera.

Nästa del handlar om förändringsledningen inför att nya system och arbetssätt ska börja användas.

#WeAreKnowit #Kravanalys #Upphandling #LMS #HCM #DigitalHR #Användbarhet